Kategorie
Kategorie

Výstražné etikety a jejich použití

Publikováno: 9. 10. 2024

 Výstražné etikety jsou důležitým prvkem při přepravě a manipulaci se zbožím, jelikož nám napomáhají předcházet poškození zásilek. Tyto etikety hrají významnou roli nejen pro výrobce, ale i spotřebitele, neboť je díky nim se zásilkami zacházeno tak, jak má.  Existuje velké množství výstražných etiket, které se liší především dle toho, jaké riziko výrobek představuje. Může se tak jednat ať už o křehké zboží, zboží které musí být umístěno pouze určitým směrem, nebo zboží obsahující hořlavé, toxické, výbušné, či jinak nebezpečné látky. Mezi tyto produkty patří např. chemické výrobky - zde musí být etiketa umístěna nejen na velmi viditelném místě, ale zároveň informovat o konkrétním riziku.

V tomto článku se podíváme na různé druhy výstražných etiket na obalech, včetně jejich správného použití a ochranné funkce.

Tipy výstražných etiket:

Křehké zboží (Fragile) - Tato etiketa je používána pro výrobky, které vyžadují šetrné zacházení a zároveň se odlišují od ostatních. Samolepící etiketa s potiskem FRAGILE/KŘEHKÉ má velmi vysoký efekt pro dostatečnou bezpečnost při odesílání a skladování balíků. Díky dvojjazyčnému potisku jsou praktické při mezinárodní přepravě. Etiketa je obvykle zbarvena červeným či černým viditelným textem na bílém pozadí, doplněna piktogramem rozbitého skla. Tato etiketa je často doplněna také lepící páskou FRAGILE/KŘEHKÉ.

Neklopit (This side up) - tyto etikety se používají pro označení takových předmětů, které se nesmí překlápět, nejčastěji se tak jedná o kapaliny. Jejich cílem je zamezit otáčení či naklánění zásilky. Na etiketě jsou znázorněny dvě šipky směřující nahoru a dvojjazyčným textem.

Nestohovat – varovný symbol, který zakazuje stohování předmětů na sebe. Nejčastěji se tak používá u balíků, které by se mohly díky váze ostatního zboží snadno poškodit. Na etiketě tak nejčastěji najdete dvě přeškrtnuté krabice, znázorněny červeným piktogramem na bílém pozadí.

Uchovejte v suchu (Keep dry) - tato etiketa upozorňuje na potřebu ochrany obsahu zásilky před vlhkostí a je vyobrazena černým či červeným deštníkem na bílém pozadí, mnohdy doplněna kapkami deště - tato etiketa je velmi jednoduchá a to právě proto, aby byla mezinárodně snadno rozpoznatelná.

Nebezpečné látky (ADR, GHS) – označuje chemické nebo jiné nebezpečné materiály (hořlavé, toxické, výbušné nebo žíravé látky). Tyto etikety jsou využívány v souladu s mezinárodními předpisy ADR (Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí) a GHS (Globálně harmonizovaný systém klasifikace a označování chemikálií). Každý ze zmíněných nebezpečných materiálů je vyobrazen ve čtvercovém piktogramu, nejčastěji na žlutém nebo bílém pozadí.

Těžký náklad - tato etiketa označuje zboží, které je těžké natolik, že vyžaduje zvýšenou opatrnost při jeho manipulaci. Cílem je zabránit jeho poškození a je vyobrazena symbolem osoby zvedající těžký náklad. Nejčastěji je znázorněna v černo-bílé nebo žluté barvě.

 

Použití jednotlivých druhů etiket se řídí určitými normami a předpisy, které je nutné dodržovat. V rámci evropské unie jsou nejčastěji používanými normami (již výše zmíněné) ADR (Evropská dohoda o mezinárodní přepravě nebezpečných věcí) a norma GHS (Globálně harmonizovaný systém kvalifikace a označování chemikálií).

Jednotlivé etikety můžete na balíky aplikovat buď ručně, nebo pomocí aplikačních kleští, které vám práci značně usnadní a to nejen v obchodech, skladech ale i logistice. 

 

autor:
Kateřina Polášková

marketingový specialista


Související zboží