Vážení zákazníci, od 22. 12. 2024 do 1. 1. 2025 bude prodejna zavřená. Více informací.
800 377 773 / [email protected]
Publikováno: 19. 10. 2023
Brambory jsou neodmyslitelnou součástí našich jídelníčků. Pokud jste si vypěstovali vlastní úrodu nebo plánujete nakoupit větší zásobu na zimu, je třeba dobře promyslet, jak brambory správně uskladnit. Je to důležité hned z několika důvodů:
Ať už máte vlastní úrodu, nebo budete brambory kupovat, pro skladování přes zimu je třeba zvolit správnou odrůdu. Určitě neskladujte rané nebo polorané brambory, jsou určené k rychlé spotřebě, mají tenkou slupku, rychle ztrácejí vláhu a vadnou. Ke skladování jsou vhodné polopozdní a pozdní odrůdy. K uskladnění vybírejte pouze nepoškozené, nenahnilé kusy, abyste předešli brzkému kažení. Když sklízíte vlastní úrodu vezměte si na vyrývání brambor nejlépe rycí vidle. Nepoškodí tolik hlíz jako rýč. Brambory sklízejte za suchého počasí, aby nebyly příliš znečištěné a hlavně vlhké.
Obecně se nedoporučuje brambory před delším uchováváním prát. Když budou sklizené za sucha nebudou ani příliš špinavé. Pokud jsou však hodně znečištěné, oprat se dají, potom je ale potřeba věnovat velkou péči důkladnému osušení.
Důležitým krokem je nechat brambory takzvaně „vydýchat“. Dělá se to tak, že se brambory narovnají v slabší vrstvě (například v přepravkách) na suché, tmavé, dobře větrané místo (ideálně při teplotě 14 – 16 °C) a nechají se tak po dobu 2 až 3 týdnů. Brambory tím ztratí část v nich obsažené vody a jejich slupka se zpevní a zesílí, lépe je pak bude chránit v průběhu skladování. Po „vydýchání“ je dobré brambory roztřídit podle velikosti.
Místo pro skladování brambor musí splňovat tři hlavní podmínky:
Tyto podmínky dokáže nabídnout většinou sklep nebo chladná garáž. Vyhněte se však skladování brambor v blízkosti ovoce (jablky uvolňovaný ethylen způsobuje rychlejší klíčení brambor). V nouzi se dají brambory na čas uskladnit i na balkóně. Pozor ale na mrazivé počasí, to kvalitě brambor nesvědčí. V bytě nebo ve spíži brambory raději dlouhodobě neskladujte. V dobré kondici tam vydrží maximálně několik týdnů.
Velmi často se používají různé druhy pytlů. Pytle na brambory musí být hlavně velmi dobře prodyšné. Pro transport brambor jsou oblíbené polypropylenové pytle (PP pytle) nebo přírodní jutové pytle. Nejprodyšnější a vhodné i pro skladování brambor jsou rašlové pytle (síťované pytle).
Na dlouhodobé skladování jsou nejvhodnější plastové přepravky nebo dřevěné bedny na brambory. Pozor na to, aby byly vždy čisté, popřípadě i vydezinfikované. Výhodou plastových přepravek je jejich snadné čištění a údržba. V přepravkách brambory neleží v příliš silné vrstvě nad sebou a jsou dobře větrané, což přispívá k delší trvanlivosti. Navíc se dají snadno jednou za čas překontrolovat a odstranit klíčky nebo nahnilé hlízy.
Pokud máte vhodné prostory a dodržíte správné zásady skladování, vydrží vám brambory v dobré kondici až půl roku. Díky tomu je můžete nakoupit ve větším množství za značně výhodnější cenu a celou zimu je budete mít po ruce vždy, když budete potřebovat.
Tip na závěr: Jak vybrat nejlepší škrabku na brambory? Ušetřete čas s kvalitním pomocníkem, který vám usnadní práci.
autor:
Pavla Lébrová
marketingový specialista