800 377 773 / [email protected]
Publikováno: 20. 9. 2023
Aktualizováno: 11. 7. 2024
Zavlažovací vaky na stromy jsou v posledních letech, kdy bývají častá déle trvající sucha, velmi vyhledávanou, praktickou pomůckou k zalévání stromů. Mladé stromky po přesazení zažívají tzv. povýsadbový šok. V průběhu této doby jsou stromy velmi citlivé na přísun zálivky a potřebují neustále vlhkou půdu, protože jinak hrozí zvýšené riziko uschnutí. V tomto období je proto velmi vhodné používat na zalévání závlahové vaky.
Naše TAVOBAL zavlažovací vaky jsou vysoce kvalitním výrobkem, který poskytne nově vysazeným stromům potřebnou pomoc. Jsou vyráběné pouze z primárního materiálu (konkrétně HDPE), který se vyznačuje vysokou pevností a odolností vůči UV záření. Životnost vaků u stromků plně pokryje období povýsadbového šoku.
Protože chceme prodávat pouze kvalitní výrobky, rozhodli jsme se otestovat objem a dobu vypouštění našich zálivkových vaků. V tomto článku přinášíme naše zkušenosti.
Některé vaky jsme naplnili nejprve pomocí kanystrů, abychom zároveň mohli ověřit jejich objem. Výsledek byl u obou velikostí vaků (55l i 75l) příznivý. Vešlo se do nich ještě o 10 litrů více než je deklarovaný objem. Je ale třeba vzít v úvahu také to, že když je vak usazen kolem kmene, vejde se do něj vody o něco méně.
Díky tomu, že jsme vaky neměli posazené na trávníku, ale na dřevěné paletě, byla možnost přímo pozorovat, kolik vody ze zavlažovacích pytlů zrovna vytéká.
Postupně jsme sledovali a zaznamenávali, jak se mění hladina vody ve vacích (šipka na fotkách). Zpočátku voda vytéká rychleji, později se vypouštění zpomaluje. Zjistili jsme, že 55l závlahový vak se vypustí během přibližně osmi hodin.
Doba vypouštění 75l vaku je cca 10 hodin. Někdy ve vacích může zbývat malé množství vody, které nevyteče. To však není na závadu. Vak poté můžete ihned snadno přemístit a použít u dalšího stromu.
Nově jsme do našeho sortimentu zařadili také nízké zavlažovací vaky typu "Donut". Tyto vaky jsou narozdíl od klasických vaků z PVC a voda se z nich uvolňuje dvěma malými ventily na spodní straně. Nízké vaky jsou vhodné ke stromům a keřům s nízko položenou korunou, kde není prostor pro běžný vak, nejsou však vhodné pro rostliny ve svahu. Během testu jsme naměřili, že voda z vaku vyteče v průběhu 3,5 hodin, dobře se vsakuje a neodtéká pryč ze stanoviště rostliny.
Protože účinnost zavlažovacích vaků je ověřená jak v praxi tak prostřednictvím testů (prováděných Agenturou pro ochranu přírody a krajiny ČR, AOPK), byly pod názvem „mobilní zavlažovací prvky s postupným (kapkovým) uvolňováním zálivky“ zařazeny do dotačního programu Ministerstva životního prostředí. Města tak mohou na nákup těchto závlahových prvků čerpat dotace. Více informací je v dokumentu NOO, který je ke stažení zde na stránkách MŽP (mobilní zavlažovací prvky jsou na listu: Zeleň rostoucí mimo les, položka: ZE07a)
Díky závlahovým vakům je možné účinně napomáhat stromům ve městech, zahradách i sadech, aby dobře prosperovaly, překonaly náročné povýsadbové období a měly dlouhý život v budoucnosti.
autor:
Pavla Lébrová
marketingový specialista
Chcete se dozvědět o zavlažování pomocí vaků na vodu více?